Michał Gdyński

Jesteś w Gdyni i chcesz zbudować modernistyczny dom wielorodzinny lub własną willę. Zaczynasz poszukiwanie architekta i pojawiają się dwa problemy: którego wybrać oraz czy jest wolny? Jest jeszcze trzeci aspekt: Czy jest modernistą? Przecież to nowa nieruchomość w Gdyni więc nie może być błędów, czy braku ponadczasowości. Więc najważniejszą sprawą jest nie tylko przeglądać jego portfolio, ale zapytać się modernistów, krytyków architektury, czy on/ten pociągnie temat, a nawet podyktuje architekturą całą ulicę. Możesz zapytać się mnie. – Michał Gdyński.

Wille w Gdyni.

Własna willa w Gdyni wymaga od architekta nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim ducha modernizmu, o którym mówił jego wynalazca Le Corbusier — papież modernizmu. To nie jest tak, że ty sam, albo jakiś ogólnie nawet dobry architekt może dać ci ten początkowy pierwiastek. Tego nie uczą na studiach architektury. Udaje się to nielicznym, ponieważ właśnie mają tego wewnętrznego ducha, a fachowo mówi się o nim: L’Ésprit Nouveau. U takiej osoby nigdy nie znajdziesz w portfolio domu ze skośnym dachem. Ponieważ jest to zbrodnią w modernizmie. Jeśli widzisz coś takiego — zostaw go. Jest jeszcze daleko.

Willa Sea Park, dla dzielnicy Babie Doły.

Dzielnica: Babie Doły.

Domy w Gdyni.

Szkic domu Bridge.

Dom wielorodzinny dla dzielnicy Kamienna Góra.

Skoro planujesz dom w Gdyni, ale słyszałeś już o architekturze marynistycznej, to trzeba zastanowić się, a nie nawiązywać do przeszłości. Dlaczego? Ktoś zadał mi pytanie: Jak będzie wyglądać architektura marynistyczna za 100 lat? Tak jak będą wyglądać statki morskie za 100 lat. A jak będą wyglądać, tego nie wiemy. Może nie będzie już spalinowych, ale więcej naturalnych pędników i kształtów. Dla tego architekturę marynistyczną robi się aktualną na dziś, nie na wczoraj, czy w przyszłość. Poniżej przedstawiam mój szkic domu wielorodzinnego Bridge, czyli Mostek. Ostatnie piętro penthouse z widokiem na morze przypomina współczesny mostek kapitański.

Modernistyczna architektura marynistyczna nic nie nawiązuje, ale jawnie przypomina statek, element statku.

Dom w dzielnicy Orłowo.

Ponieważ Gdynia jest najbardziej nasłonecznionym miastem w Polsce, konieczne jest wyłapanie najmniejszych błędów przy planowaniu okien i tarasów. Jak zrobisz to źle, będziesz latem mieszkać w szklarni i walczyć ze światłem, które miało dać ci radość. Inną sprawą jest, że taras na dachu to jedna z reguł wchodząca w definicję modernizmu.

Bloki w Gdyni.

Projektowanie bloku, a projektowanie bloku modernistycznego to dwie różne kategorie. Tu podstawą nie jest powielanie pięter (kopiuj – wklej), ale zaplanowanie każdego piętra inaczej. Do tego stopnia, że będę chciał mieszkać na każdym z tych pięter. O tarasie na dachu jako części wspólnej tylko wspomnę. Kolejna ważna sprawa to apartamenty z widokiem na morze. Po co kupić drogie mieszkanie w Gdyni, jeśli nie widać z niego morza? Powoli budzi się owa mentalność albo wewnętrzna potrzeba patrzenia na bezkresny horyzont wód zatoki i Bałtyku.

Szkic apartamentowca dla dzielnicy Działki Leśne w Gdyni.

MG-05.

Z penthausa widać morze. 4 mieszkania, 2 apartamenty i 1 penthouse. Uczciwe połączenie w mieście z morza. Winda z okami skrajnie po prawej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty o nieruchomościach Gdyni.