Dąbrowa Gdynia
DĄBROWA (GDYNIA) – Widok z dzielnicy w stronę morza.

Dzielnice Gdyni (wszystkie 21) / Dąbrowa

DĄBROWA – Moje krótkie wprowadzenie.

Jesteś w Gdyni w dzielnicy Dąbrowa. Jedyna najmniej egoistyczna dzielnica miasta z morza i marzeń. Mieszkają, daleko od morza, ale najbardziej szczerze cieszą się byciem gdynianami. Trochę im zamieszamy modernizmem, aby byli jeszcze bardziej z nami. Nie zarekomenduję wam wieżowca, ponieważ Dąbrowa ma większą tożsamość wspólnoty niż dzielnica Orłowo. Mam prośbę. Jako pierwsza dzielnica w Gdyni zburzcie murki przed posesjami. Przy waszym braku anonimowości spowodowanym zdrowymi relacjami sąsiedzkimi nie są potrzebne, a nawet zbędne. Wasze relacje rozleją się na pozostałe skoncentrowane na sobie i swojej nerwicy anonimowości 20 dzielnic Gdyni. Kto pierwszy?

DĄBROWA – Moja opinia?

Dąbrowa jest idealną dzielnicą dla rodziny wielodzietnej w najlepszym znaczeniu tego słowa. Zobacz film Tomka z młodszymi braćmi. Oblatują dzielnicę i swoją szkołę na Dąbrowie.

DĄBROWA (GDYNIA) – Mieszkańcy dzielnicy, trzej bracia: Mateusz, Maciek i Tomek filmują okolicę nowym dronem. Startują z placu swojej szkoły podstawowej nr 47.

DĄBROWA – Liczba mieszkańców?

Dzielnicę Dąbrowa zamieszkuje 13.000 osób. Należy zaznaczyć, że Dąbrowa jest dzielnicą typu wyspowego. Czyli nie ma sąsiadów dzielnic. Jest otoczona lasem. Liczni mieszkańcy Dąbrowy stanowią jakby silną osobną społeczność/byt terytorialnie włączony w obszar Miasta Gdynia.

DĄBROWA – Czy są korki?

Tak.

DĄBROWA – Historia.

W 1973 roku wieś Dąbrowa włączona w obszar Miasta Gdynia. Celem włączenia było utworzenie kolejnej dzielnicy willowej z powodu, że w pozostałych dzielnicach Gdyni nie było już miejsca na duże osiedla domów jednorodzinnych. W latach 1980 wybudowano kilkanaście niskich bloków z Wielkiej Płyty np. obecnie Spółdzielnia Mieszkaniowa na Wzgórzu. W latach 1990 powstaje ogromne osiedle domów szeregowych to, które jest najczęściej kojarzone z architekturą Dąbrowy (skośny czerwony dach).

DĄBROWA (GDYNIA) – Najbardziej charakterystyczna zabudowa dzielnicy.

W roku 2006 lokalny deweloper Invest Komfort zrywa z architekturą skośnego dachu w dzielnicy i przy głównej ulicy stawia biały modernistyczny apartamentowiec z płaskim dachem i tarasami. Chodzi o inwestycję „Komfort na Dąbrowie”. Wszystko zgodnie z regułą wynalazcy modernizmu Le Crobusiera. Podzielam tę drogę architektury całej w Gdyni.

DĄBROWA – Las?

DĄBROWA (GDYNIA) – Las.

DĄBROWA – Trasy rowerowe.

Dąbrowa jest dzielnicą wyspową, czyli niemal w całości otoczoną gdyńskim lasem. Spokojne ścieżki rowerowe prowadzą do połowy dzielnic Gdyni. Są też trasy wyczynowe!

GDYNIA (DĄBROWA) – Trasy rowerowe.

DĄBROWA – Wniosek.

Jestem modernistą, wrogiem skośnego dachu. A jednak urzeka mnie ta dzielnica swoją rodzinnością i ciepłem. Jest jasne, że gdybym miał rodzinę to nie byłoby mnie stać na godny metraż w apartamentowcu w dzielnicy Śródmieście zapewniającym dużą przestrzeń. Może jest daleko do morza, ale na pewno Dąbrowa jest w Gdyni. Głupcy wybierają zaplecza poza Gdynią jak Bojano, Reda etc. Wspaniała dzielnica. Polecam na zamieszkanie. Jestem Michał Gdyński, autor bloga o nieruchomościach Gdyni.

DĄBROWA – Nowe mieszkania?

Nowe mieszkania na Dąbrowie:

(2022) ul. Rdestowa „Nowa Dąbrowa”.

(2022) ul. Koperkowa / ul. Jarzębinowa „Twoja Dąbrowa”.

(2022) ul. Wiczlińska „Zielona Dąbrowa” (domy bliźniacze) 👍

Nowe mieszkania w Gdyni 2022 >>

DĄBROWA – Podobne dzielnice?

Zobacz wszystkie 21 dzielnic Gdyni >

Zobacz kolejną dzielnicę Chwarzno – Wiczlino (10 z 21) >

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty o nieruchomościach Gdyni.