Plac Unii Władysława IV Lokale użytkowe
Plac Unii Władysława IV Lokale użytkowe

Słowo ogólne.

Pod koniec 2021 r. w ścisłym centrum Gdyni obok jednego z trzech głównych węzłów przesiadkowych do 21 dzielnic Gdyni przybędzie 85 nowych lokali użytkowych. Odpowiadając na wasze zapytania, napisałem krótki audyt na ten temat.

Lokale użytkowe na sprzedaż, czy do wynajęcia od dewelopera?

2020.08

Biuro sprzedaży dewelopera poinformowało nas, że nie ma jeszcze decyzji, czy lokale użytkowe będą na sprzedaż, czy ten „zostawi je sobie” i sam zorganizuje najemców w celu uniknięcia chaotyczności branż w kompleksie. Decyzja ma się pojawić w 2021 roku. Jeśli jesteście zainteresowani ewentualnym kupnem lokalu w kompleksie Plac Unii, należy wysłać SMS o treści PLAC UNII pod nasz numer +48500555491, a my wyślemy informację SMS-em, kiedy będzie owa decyzja. Koszt zwykłego SMS. Można też skorzystać z innych form. Zapraszamy do naszej sekcji „Powiadomienia Lokale

Czy te lokale mieszczą się w definicji „Ścisłe centrum Gdyni”?

Tak, ta lokalizacja jest zgodna z definicją ścisłego centrum Gdyni, które znajduje się na rogu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego. W linii prostej jest to niecałe 300 metrów. Nie to jednak jest największym atutem tej lokalizacji, ale główny autobusowy węzeł przesiadkowy w dzielnicy Śródmieście. Jeden z trzech i jest tym w środku, czyli najważniejszym. Wymienię je:

  1. GDYNIA GŁÓWNA — pociągi PKP, kolej miejska SKM, autobusy, trolejbusy;
  2. ul. Władysława IV (Plac Unii) — tylko autobusy, także pośpieszne;
  3. ul. Władysława IV (przy Urzędzie Miejskim) — autobusy, trolejbusy oraz niedaleka stacja SKM GDYNIA WZGÓRZE ŚW. MAKSYMILIANA.

Podsumowując, ul. Władysława IV jest najbardziej ruchliwą ulicą Gdyni, a ten fragment jest najbardziej hałaśliwy od ruchu samochodowego. Aż dziwne, że ktoś chce tu kupić mieszkanie. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie samochody niebawem będą elektryczne, czyli ciche jak myszki. Wtedy nikt nie będzie patrzył na centra miast tak jak dziś.

Jakie jest przeznaczenie tych lokali?

Jak napisałem wyżej, deweloper obawia się chaotyczności branż. Ma to związek z kryzysem lub inaczej transformacją głównych ulic miasta, nie tylko Gdyni, ale i całej Polski. Jest sprawą jasną, że po 2013 roku sieciówki przeniosły się do największej galerii w Polsce północnej — Riviera, która jest na obrzeżach centrum Gdyni. To jest trend ogólnopolski. Wraz ze wzrostem gospodarczym, galerie nie będą mieć takiej siły jak dziś. Ulice centrum miast przegrywają bitwy handlowe, ale ostateczną wojnę wygrają. Pokazują to modele ulic na Zachodzie. Odnowa przyjdzie przez gastronomię, a nawet już jest. Polacy zaczynają jeść i pić kawę na mieście. Przy inwestycji długoterminowej nie trzeba być prorokiem, aby widzieć, że luksusowe marki wrócą na ulice Gdyni. Pozostaje pytanie, czy lokale przy ul. Władysława IV (Plac Unii) się załapią. Owszem, tak. Ściana frontowa tej inwestycji to miejsce, dla luksusu. Spodziewam się, że w Gdyni w 2026 r. padnie polski rekord ceny metra kw. Ten gdyński luksus ściągnie luksus do lokali przy głównych ulicach. Wtedy ktoś powie: Mieszkam nad salonem Hugo Boss.

Jaki będzie metraż nowych lokali?

80-180 m² oraz lokal 2.500 m² w podziemiu.

Jakie obiekty będą stanowić moją konkurencję?

Ulice: 10 Lutego, ul. Świętojańska oraz mityczne centrum handlowe „Batory”. Nie należy tego odczytywać jako konkurencję, ale współdziałanie. Im więcej lokali na małym obszarze tym większy magnes, dla klientów. Wiedzą o tym mega galerie handlowe. Liczy się tylko lider, a zbiór tych ulic jest takim liderem. Do 2026 r. w ścisłym centrum Gdyni przybędzie 250 nowych lokali! To tyle ile jest teraz na ul. Świętojańskiej lub w galerii Riviera.

Jak z miejscami parkingowymi przed Placem Unii?

Ogólnodostępne 183 miejsca parkingowe w hali garażowej na poziomie -1.

Gdynia jest jedynym miastem w całości postawionym na idei modernizmu Le Corbusiera, ale nawet jego uczniowie (urbaniści) budujący nasze miasto nie wiedzieli jak wielki i jak szybko będzie to problem. Dopiero zaczynamy się z tym mierzyć. Nie będę wyliczał pojedynczych miejsc parkingowych. Powiem ogólnie. Mamy szczęście, że nasze centrum ma 1 km średnicy i możemy zrobić z niego jakby wielką galerię. Powoli eliminujemy ruch z głównych ulic, zamieniając je w inteligentne nowoczesne „deptaki”. Nie należy ich mylić z tymi w Sopocie, czy Gdańsku. Tu chodzi o coś innego. Innej wizji nie mamy.

Lokale użytkowe od frontu, czyli od ul. Władysława IV.

Bryła frontowa to długa linia wystaw lokali użytkowych. Nie zostały zasłonięte zbędnymi kolumnami. Poziom zero (czyli ulicy) wizualnie oddzielono od części białej mieszkalnej ciemną elewacją. To są żelazne zasady modernizmu, które świetnie się nadają na handel. To nie jest gdyński pomysł, ale pochodzi z Francji, gdzie wynaleziono modernizm i wykształcono naszych przedwojennych architektów — uczniów Le Corbusiera. I tymi sprawdzonymi regułami idziemy w przyszłość Gdyni.

Nowość! Czy lokale gastronomiczne i usługowe na dużym patio kompleksu mają sens?

Takiego rozwiązania w Gdyni jeszcze nie było i przyznam, że w tej lokalizacji to się przyjmie. Sukces takiego rozwiązania może powtórzyć sukces Batorego, jako miejsca spotkań. To więcej niż kameralne ciasne uliczki z kawiarenkami we Włoszech.

Makieta kompleksu mieszkalno-usługowego Plac Unii.

Postaraliśmy się, aby były sfotografowane wszystkie lokale w tej inwestycji. Ogólnie lokale użytkowe na parterze są na każdej ścianie, każdego budynku do około. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dziedziniec. Deweloper perfekcyjnie odczytał lokalizację działki, że ta jest przy jednym z trzech głównych (autobusowych) węzłów komunikacyjnych miasta. Z tego miejsca po pracy gdynianie ruszają do swoich dzielnic, często tych sypialnianych na wzgórzach Gdyni. Warto napić się kawy lub coś zjeść i porozmawiać po pracy, jak robią to Niemcy. Zanim przyjedzie autobus.

Obserwuj nasz profil „GDYNIA – Lokale użytkowe” na Instagramie.

Napisz w komentarzu, jak ty widzisz te nowe lokale przy Placu Unii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like