Sea Towers szkice
Sea Towers – Szkice

Część 1 „Szkice” (Tu jesteś)

Część 2 „Wizualizacje”

Krótkie wprowadzenie.

Słynny Le Corbusier, wynalazca modernizmu mawiał: „Modernizm jest przeżyciem jakby duchowym”, a jeśli o duchowość chodzi, potrzebna jest długa kontemplacja i praktyka. Nie inaczej jest z architekturą jego ucznia, Andrzeja Kapuścika — Architekta naszych Sea Towers. Bez bardzo dobrej znajomości budynku jest niezwykle trudne odczytanie szkiców Andrzeja. Wychodzę ci z pomocą i kilka z nich opisałem, a resztę modernistycznej katedry zostawiam do owej kontemplacji. Liczne skany szkiców z notatnika (w rozdzielczości 2 i 4K) otrzymałem do dyspozycji w 2020 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią mistrza. Nie zapomnij napisać komentarz.

Andrzej Kapuścik, architekt Sea Towers.

13 sek. Film bez dźwięku.

Andrzej Kapuścik. (1941-2020). Architekt najwyższego w Polsce budynku mieszkalnego — Sea Towers. W 1997 r. Wprost zaliczył go do „20 najlepszych architektów w Polsce”. Na stałe mieszkał w Wiedniu. Miał biuro w Warszawie.

Pierwsze koncepcyjne szkice Morskich Wież. Poszukiwanie bryły. Jest rok 2003.

Dlaczego w pierwszej chwili budynek nie przypomina tego, co znamy? Podobnie jak przy prezentacji samochodu koncepcyjnego. Ostateczny efekt jest wynikiem wielu kompromisów. To jakby pierwsze tygodnie ciąży. Wszystkie detale są większe, a sama bryła mniejsza. Tak rodzą się Morskie Wieże w umyśle jego architekta. Da się jednak odnaleźć te główne cechy, które znamy: zakrzywiona ściana wysokiej wieży, nagłe wykusze z bryły budynku, penthouse oraz łączenie dwóch wież, jeszcze nie pośrodku wysokości.

Bryła odnaleziona!

To jest to! Na szkicu bryła Sea Towers na tle granatowego nieba. Tak sobie to wyobrażał Andrzej Kapuścik. Wyżej niż wstępnie planowano. Architekt ma świadomość, że drapacz jest najwyższym apartamentowcem basenu Morza Bałtyckiego. Jednak jak można zauważyć na szkicu i w wyobraźni architekta budynek jest biały. I tak miało być na początku. Niektórzy pamiętamy to z pierwszych prasowych wizualizacji dewelopera. O tym, jak w trakcie budowy szkieletu zadecydowano o zmianie koloru elewacji i konsekwencji, możesz przeczytać w poście: Sea Towers Część 2 „Wizualizacje”. My idziemy dalej …

Połączenie wież, aby jeszcze więcej stanowiły jedno.

Od początku było jasne, że będą to dwie wieże połączone „w środku” kilku piętrowym łącznikiem. Jednak ten łącznik to spektakularne apartamenty, gdzie dwie przeciwległe ściany salonu są samymi oknami. Jedna ściana patrzy na wschody Słońca nad morzem, a druga na zachody Słońca nad Gdynią. Zdjęcie powyżej wyjaśni to najszybciej.

Tunel pomiędzy wieżami i X piętro.

W jakim celu Andrzej w swoim brulionie, na jednym szkicu zaznaczył X piętro i tunel? Te dwa elementy łączą dwie wieże, stając się jeszcze bardziej jedno. Andrzej od początku widział tunel łączący wierze jako atrium bez końca. Jest on na parterze (poziom 0). Nie chodziło o prozaiczne połączenie go z windami, portiernią i ochroną, ale o spektakl, który miał nas zastać po wejściu przez duże szklane, samo-przesuwne drzwi do wnętrza z ulicy Hryniewickiego. Pierwsze wrażenie miało powalić. Nie bez powodu. Katedra na zewnątrz i katedra modernizmu wewnątrz. Powstało długie wnętrze o teatralnym wyglądzie. Żadna „klatka schodowa” apartamentowca w Polsce nie może się równać z tą tutaj. Szkic i beton niewiele mówi co dokładnie miał w zamyśle. Zdjęcia gotowego tunelu wyręczą naszą ubogą wyobraźnię.

Pora dopracować modernistyczne detale.

Modernizm, ten oryginalny ma swoje detale, które wymyślił Le Corbusier. Żaden budynek modernistyczny w Gdyni budowany w czasach międzywojennych nie jest tak precyzyjną definicją modernizmu, jak Sea Towers. Są jednak tacy gdynianie, którzy wciąż uważają, że to nie jest modernizm gdyński. Mają rację. To jest ten właściwy mod., którego w Gdyni brakowało. O tych detalach Morskich Wież napiszę osobny post p.t. „Ile procent modernizmu jest w Sea Towers?” Nie zapomnij zapisać się na newsletter.

Apartamenty i mieszkania. Równi i równiejsi.

Podział jest potrójny: liczne mniejsze mieszkania na niższych kondygnacjach (10 mieszkań na piętro), duże apartamenty są powyżej nich (4-6 apartamenty na piętro) oraz mała grupa penthousów skoncentrowana na ostatnich kondygnacjach. Niektóre zajmują całe piętro (400m²) oraz dwupoziomowy super penthouse zajmujący dwa ostatnie piętra wysokiej wieży. Jest „wolny”. Większość mieszkań, apartamentów i penthausów nie jest wystawiona w portalach nieruchomości, a jest możliwość ich kupna. Właściciele oczekują dyskrecji. Zapraszam do doradztwa przy zakupie jednego z 250 mieszkań w ST — Michał Gdyński.

Penthouse, czyli słynne „Wiszące wille”.

1 min. Film bez dźwięku.

Penthaus to dom na dachu. Na zachodzie mówi się willa na dachu. Andrzej chciał, aby ta willa była zawieszona w powietrzu. Dlaczego? Ponieważ sam Le Corbusier w definicji modernizmu powiedział, że budynek ma być jakby unoszący się nad ziemią. Przykład: perła modernizmu przy ul. 10 Lutego (Zusowiec, PLO, a obecnie budynek Miasta Gdynia) ma parter z witrynami sklepowymi czarny, a bryłę białą. To sprawia, że dotychczasowy dyktator architektury w mieście spełnia ten warunek papieża architektury. Jednak nowy, obecny dyktator Morskie Wieże mają 36 pięter, na nic by się zdało stawianie wysokiego słupa na czarnym cokole. Kapuścik, aby spełnić ten warunek, podwiesił całą grupę penthausów na wysokiej wieży Sea Towers. I tak postały „Wiszące wille”.

Dlaczego w momencie otwarcia sprzedaży nikt nie zastanawiał się: „Co to jest?” Czy to jest brzydkie, czy ładne i jaki to ma sens. Był to czas globalnego kryzysu nieruchomości. Fraza „Wiszące wille” nie istniała w Internecie do 2020 roku, kiedy napisałem artykuł „Sea Towers są piękne!” Wtedy przypomniałem to, co wydawało się iść w zapomnienie — sens na pozór dziwnych ostatnich pięter. Dumnie powiem, że dopiero potem warszawscy pośrednicy podchwycili tę nazwę do swoich opisów ofert naszych wież.

Przekroje. Zaplanował Wschód Słońca i dał te pasmo okien Le Corbusiera.

6 sek. Film bez dźwięku.

Sea Towers Apartamenty

Wielkie Podium.

Nie mogło zabraknąć architektury marynistycznej. Andrzej był wyjątkowo wiernym modernistą i nie chciał na wieżach nawet nieznacznie interpretować definicji papieża architektury — Le Corbusiera. Wierność mistrza z uczniem. Co więcej, Le Corbusier z podstawy (poziom zero) zdążył już uczynić jedną z definicji swojego stylu, a mianowicie: „Masz ją oddać mieszkańcom i okolicznym współmieszkańcom”. Ponieważ uważał, że w przyszłości nie można marnować m2 miasta. Chcąc być wierny do końca, Andrzej wymyślił sprytne wyjście. Wielkie podium w marynistycznej architekturze, dzięki któremu jednocześnie czysto modernistyczne wieże odłączył od niego i połączył, stawiając na nim wieże. Cud! Sam Le Corbusier nie miał takich artystycznych wizji co do swojego rewolucyjnego stylu. U niego wszystko wynikało z pierwotnej potrzeby współczesnego człowieka, który po rewolucji przemysłowej nie chciał już mieszkać w zamkach i pałacach ze skośnym dachem, lecz potrzebował już tylko doskonałej „maszyny do mieszkania”. Trzeba pamiętać, że architektura marynistyczna naniesiona na modernistyczną bryłę to wyjątkowa w skali świata gdyńska wariacja. Wypromowało ją właśnie nasze miasto z morza i marzeń. Efekt, który zaproponował Kapuścik, jest imponujący. Skomplikowane i tajemnicze podium jest otwarte, dla mieszkańców Gdyni i stało się niemal kosmicznym tłem niezliczonych filmów i zdjęć młodych, sesji biznesowych, ślubnych i teledysków. YouTube, Instagram i TikTok to potwierdzają.

Fragment reklamy cocktail baru: Konstelacja Gdynia.

Zakończenie.

To nie koniec ciekawych spraw związanych z Morskimi Wieżami. Jest już ten post o szkicach i post o wizualizacjach. Pojawią się jeszcze posty: Czy Sea Towers to definicja modernizmu?, Dziennik budowy, Ile pięter mają Morskie Wieże? Wstęp na taras widokowy, Wnętrza Sea Towers, Kto sławny mieszka w tym apartamentowcu? Jak mieszka się w Sea Towers? Wywiad wideo z deweloperem, Ceny mieszkań oraz Jak wybrać najlepsze mieszkanie, apartament czy penthaus? Jeśli nie chcesz nic przeoczyć, zapisz się na newsletter strony Michał Gdyński.

Możesz też śledzić mnie na Instagramie.

Komentarze i dyskusja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty o nieruchomościach Gdyni.