Sea Towers
Sea Towers i wizualizacje białej elewacji.

Dlaczego podkreślam „pierwsze wizualizacje”? Ponieważ Sea Towers są na nich białe! Na drugich wizualizacjach będą już ciemne.

“Cóż złego jest w tym, że bryła jest jak arkusz blachy?” Mówił Le Corbusier. To jest pierwsza z pięciu definicji modernizmu. Inaczej mówiąc „Ornament to zbrodnia”. Oczywiście, że ciemna jest lepsza, ale nie wyszło tak perfekcyjnie jak na wizualizacjach. Wszyscy: ja, deweloper i architekt oraz gdynianie polegliśmy. I tu jest klucz do polemiki. Któż nie lubi gołej stali?

Ciemna wizualizacja wież i ostatecznie elewacja nie pozwalają dostrzec ogółu i detali charakterystycznych, dla architektury modernizmu. Nawet student lub młody architekt na ciemnej elewacji nie odkryje w Sea Towers, samego twórcy modernizmu, paryżanina Pana Le Corbusiera (1923 r., rok wynalezienia). Dopiero spojrzenie na pierwotną w zamyśle białą elewację Morskich Wież powoduje wstrząs i uznanie. Nie ma na naszej planecie bardziej modernistycznego apartamentowca niż Sea Towers, mistrza architekta wiedeńczyka, Andrzeja Kapuścika, ucznia wynalazcy. Jednak, żeby tak odważnie to stwierdzić, należy znać perfekt architekturę papieża modernizmu — Le Corbusiera. Dla niewtajemniczonych dodam, że ten słynny gdyński modernizm międzywojenny jest tylko kompromisem tego pierwotnego, a Morskie Wieże są jego wiernym kanonem, nie jakąś interpretacją lepszą lub gorszą. Cechy charakterystyczne, dla wszystkich projektów paryżanina są przeskalowane przez wiedeńczyka do 36-piętrowej bryły budynku. Natomiast wszystkie proporcje są zachowane. Pamiętaj podzielić się wrażeniem w komentarzu.

Sea Towers „Biała elewacja”.

Wizualizacje nieruchomości są z 2005 roku. Poniżej ich najlepsza zachowana jakość.

Na koniec pierwsza reklama dewelopera Sea Towers.

Sea Towers (Białe). Pierwsza reklama dewelopera.

Sea Towers „Ciemna elewacja”.

W trakcie budowy deweloper nagle zmienił plan białej elewacji na ciemną. I to jest główny powód, dlaczego symbole miasta z morza i marzeń tak powoli się przyjmują. Podobnie jak Wieża Eiffla. Od znienawidzenia do uwielbienia wieży minęło 100 lat. Deweloper twierdzi, że ciemna elewacja jest bardziej szlachetna. I pewnie tak jest. W Nowym Yorku byłoby to uzasadnione. Tam dominuje ciemna architektura. W Gdyni ma dominować biała. Dlaczego? Gdynia jest najbardziej nasłonecznionym miastem w Polsce. Zmiana ma też widoczny minus. W tym momencie „znikają w oczach” wszystkie najważniejsze (charakterystyczne) detale architektury modernistycznej, które z wielką precyzją odwzorował architekt Andrzej Kapuścik. Sea Towers nagle stał się ciemną bryłą pozbawioną szczegółów widocznych z daleka, dzięki którym miał szokować swoją złożonością wszystkich form słynnego Le Corbusiera — wynalazcy modernizmu. Z tego powodu decyzję dewelopera uważam za błędną. Oprócz „szlachetności” znam też inny powód tej decyzji. Nabrzeże Śląskie w odległości 800 metrów i pył od węgla. Jednak, zamiast ściemniać drapacz, przed lękiem konserwacji, trzeba było dać biały szlachetny kamień i biały kompozyt odporny na pył. Szlachetne aluminium podkreślające ważne miejsca zostało bez zmian, jak było planowane na początku. Świat i Polska wychodzi z węgla, a Sea Towers będzie stał tutaj kilka stuleci. Pocieszam się, że Le Corbusier budował białe domy mieszkalne, ale na swoją mega modernistyczną paryską kamienicę dał elewację ciemną. Przypuszczam, że ten dzisiejszy błąd za 100 lat będzie niepamiętany, no może oprócz tego artykułu. Na koniec zainteresowany zakupem jednego z 250 apartamentów zauważył, że jest jakiś pył węglowy. Nie ma on związku ze zdrowiem ludzkim, a z estetyką. W Gdańsku jest jego dużo więcej. Zakup mieszkania w symbolach Gdyni to jak zakup kawałka Wieży Eiffla. Kto ma rozum, niech zrozumie.

Jak ci się podoba biała elewacja? Jak ocenisz kunszt modernizmu Morskich Wież? Skomentuj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty o nieruchomościach Gdyni.

Deweloperzy już po zakupach miejskich gruntów w Gdyni (2021-07-15). Razem wydali 15 milionów. Zobacz co kupili. Odcinek 1.

15 lipca 2021 Miasto Gdynia wystawiło nowe grunty na przetarg. Cztery udało…