Gdynia Orłowo Sieradzka 3 Lotników 92
Gdynia Orłowo Sieradzka 3 Lotników 92

Gdzie to jest?

Gdynia, dzielnica Orłowo, ul. Sieradzka 3. Nadto ma też adres ul. Lotników 92. Lotników jest ulicą przelotową, a Sieradzka to ulica schowana za ekranami akustycznymi. Chodzi o tę willę z prawej (na mapie).

Moja krytyka.

Na Instagramie (przed i po) widać jak zdewaluował się już niesłynny beż w Gdyni. Kolor beżowy elewacji zapoczątkowany niemal zaraz po upadku PRL przez dewelopera lokalnego Invest Komfort. Wtedy był piękny niczym boazeria za komuny. Nareszcie 100% biała elewacja wraca do Gdyni na każdą nową lub odświeżaną nieruchomość. Biel to nie jest jakaś moda, ale kanon oryginalnego modernizmu. Będzie już królował do końca Gdyni.

Nie rozumiem. Taras na I-piętrze i dobudowanym II-piętrze jest na stronę dzienną, słoneczną. Ja bym chciał się z niego opalać, ale ta ilość efekciarskich żeberek i wysokie balustrady są przeciwko mnie. Rozumiem, że autor projektu chciał uzyskać proporcję bryły nieruchomości. Wybrał z menu programu owe drewniane efekty specjalne. Za coś trzeba projektantowi zapłacić. I to jest ta dzisiejsza pokusa architektów, która jest jeszcze ich współczesnym grzechem. Totalnie niepraktyczne.

Trzeba było zostawić ten cudowny kaskadowy układ tarasów w spokoju. Ktoś powie, że to jest ochrona przed Słońcem. Błagam! Przecież okna na słoneczną stronę i tak są małe. Za dekadę właściciele te żebra wieloryba rozbiorą sami, a w ich miejsce zamontują praktyczne, elektrycznie rozkładane markizy, które wrócą niebawem do łask na dłużej. Dodam, że na działce obok dobudują do niej kolejną willę, à la bliźniak niejednokomórkowy i wtedy całość sama nabierze proporcji.

Rozbudowa o całe piętro II, którego nie było. Co ciekawe willa jest w miarę nowa, a już trzeba ją całkowicie odświeżać. Jaki z tego wniosek? Nie ulegajcie modowym efekciarskim trendom. Kanon nie jest modą. Zawsze warto zapytać mnie o wybór architekta modernisty oraz wspólnie obejrzeć to, co ci zaprojektował. Dom zbudowany zgodnie z kanonem nie trzeba odświeżać co dekadę lub dwie. Czy to odświeżenie razem z rozbudową przetrwa dekadę? Tak, nawet dwie, ale nie więcej niż trzy. Za trzydzieści lat Gdynia będzie budować masowo modernizm samego Le Corbusiera i wtedy owa willa będzie się jawić jako taka do przebudowy. Ale fajnie, że odświeżacie w kierunku modernizmu. To mnie cieszy, że jesteśmy już na właściwym kierunku do celu. O celu napiszę innym razem.

Kto zrobił projekt rozbudowy?

ATU Pracownia Architektoniczna z Gdańska.

Wasze komentarze.

Jeśli nie widzisz komentarzy, oznacza to, że nie jesteś zalogowany/a do Facebook. Przy okazji dołącz do grupy MICHAŁ GDYŃSKI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty o nieruchomościach Gdyni.