Mały Kack Gdynia
WIELKI KACK (GDYNIA)

Dzielnice Gdyni (wszystkie 21) / Wielki Kack

WIELKI KACK – Moja opinia? ↓

Szukając nieruchomości w dzielnicy Wielki Kack musisz wiedzieć te cztery rzeczy. Bardzo rozległa dzielnica składa się z czterech różnych od siebie części. Różnią się wszystkim. Niczym państwa Unii Europejskiej. To są cztery obszary jednej dzielnicy Wielki Kack (naprawdę Wielki!), a w każdym z nich po kilka osiedli. Teraz powoli w poście wyjaśnię owe cztery obszary na podstawie materiałów wideo mieszkańców i moich przemyśleń.

WIELKI KACK – Liczba mieszkańców?

Dzielnicę Wielki Kack zamieszkuje 11.000 osób. Do 2030 wzrośnie do 30.000 mieszkańców. Jednak należy się liczyć, że nowo zabudowywany obszar Kaczych Buków zostanie osobną, 22 dzielnicą Gdyni. Jedną z tych najdalszych.

WIELKI KACK – Jak czytać dzielnicę?

Przed zakupem mieszkania lub gruntu na Wielkim Kacku należy zrozumieć, że on dzieli się na cztery zupełnie różne motywy dziejowe, architektoniczne i lokalizacyjne. Ten poniższy opis cię uratuje przed nieporozumieniem. Już wyjaśniam:

Strefa 1800-1939: Wieś Wielki Kack przed powstaniem Miasta Gdynia. Charakterystyczna architektura kaszubska. Narzuca mi się słowo – skansen, przepraszam.

Strefa 1945-1989: Architektura jednorodzinna ze skośnym dachem.

Strefa 1989-2020: Osiedle na wzgórzach dzielnicy Wielki Kack. Nawet 147 m.n.p. morza. Dominuje osiedle słynne, ponieważ charakterystyczne Fikakowo.

Strefa 2020-2030: Kacze Buki za obwodnicą. Ta część ma starą własną nazwę niewielkiej wsi. Obecnie silnie zabudowywane. Prawdopodobnie będzie osobną dzielnicą Kacze Buki.

WIELKI KACK – Osiedle Fikakowo?

Najbardziej charakterystycznym osiedlem w dzielnicy Wielki Kack jest FIKAKOWO. Rozmach powierzchniowy nowego osiedla robi wrażenie. 1100 mieszkań. Wybudowane w 2000 roku przez lokalnego dewelopera Panorama.

WIELKI KACK (GDYNIA) = Osiedle Fikakowo.

Pomimo wyróżnia skośny dach. Nie jest modernistyczne, ale muszę przyznać, że bardzo udane i dobrze się wpasowuje w tę kaszubską część Wielkiego Kacka. Osiedlu Fikakowo należy się osobny post.

WIELKI KACK (GDYNIA) – Osiedle Fikakowo.

Spaceruję osiedlem Fikakowo w Gdyni.

WIELKI KACK (GDYNIA) – Osiedle Fikakowo.

Wielki Kack to nie tylko Fikakowo. Obok niego jest kolejne osiedle, ale już bez nazwy.

WIELKI KACK (GDYNIA) – Osiedle Fikakowo.

WIELKI KACK – Obszar Kacze Buki.

Uściślając. Obszar Kacze Buki w przyszłości będzie osobną dzielnicą Gdyni. Zabudowa Kaczych Buków małymi i tanimi blokami dopiero się rozpoczęła. Powoli (2020-2030) ta część Gdyni nabiera sensu tworzenia własnej tożsamości. Wg mnie Kacze Buki będą 22 dzielnicą Gdyni. Z komunikacją miejską jest tutaj jeszcze bardzo słabo i reakcja miasta jest najwolniejsza.

WIELKI KACK (GDYNIA) – Kacze Buki.

Oglądając ogromne wolne przestrzenie Kaczych Buków po dawnych terenach przemysłowych Gdyni można sobie wyobrazić jak wielkie będzie to osiedle – przyszła 22 dzielnica „Kacze Buki”.

WIELKI KACK (GDYNIA) – Kacze Buki.

WIELKI KACK – Osiedle Zielona Laguna.

Jesteś w Gdyni w dzielnicy Wielki Kack w tej części historycznie zwanej Kacze Buki. Kacze Buki nie są osiedlem. Dopiero na tym obszarze są wydzielane mniejsze cząstki pod imienne osiedla deweloperskie jak np. Zielona Laguna. Dla mnie to jest strasznie daleko i zawsze nie po drodze. Film mieszkańca:

WIELKI KACK (GDYNIA) – Kacze Buki, osiedle Zielona Laguna.

WIELKI KACK – Obszar Źródło Marii.

Na zdjęciu fragment dzielnicy Wielki Kack. Po lewej początek obszaru Źródło Marii. Po prawej osiedle Fikakowo. Obie części przecięte Obwodnicą.

Teraz widok z drugiej strony obwodnicy. Obszar Źródło Marii po prawej.

Dosłownie ostatnim zakątkiem Gdyni jest obszar dzielnicy Wielki Kack zwany historycznie Źródło Marii. Ma to związek z objawieniem katolickim, kiedy wytrysnęła tutaj woda. W portalach nieruchomości jest oferta raz na kilka lat. To mały leśny fragment za Obwodnicą Gdyni. Dojazd z miasta jest przez ww osiedle Fikakowo. Na Źródle Marii spotkamy jedynie zabudowę willową. Kilka domów oraz mega rezydencja właściciela regionalne rozlewni wody na końcu ulicy w samym lesie.

WIELKI KACK (GDYNIA) – Źródło Marii.

WIELKI KACK – Nowe mieszkania?

(2022) ul. Lipowa 28 – Mały blok mieszkalny.

(2022) ul. Nowodworcowa – Mały blok mieszkalny.

(2022) Nowe liczne osiedla na obszarze Kaczych Buków.

Nowe mieszkania w Gdyni 2022 >>

WIELKI KACK – Dzielnice podobne?

Wielki Kack jest w trzeciej, na cztery linii dzielnic licząc od morza. Trzy dzielnice: Wielki Kack, Mały Kack i Karwiny stanowią jeden pakiet pod względem lokalizacji. Niemniej mają swoje silne różnice architektoniczne.

Mały Kack: Już leży w drugiej linii dzielnic. Masz bliżej do morza.

Karwiny: Tak samo, jak Wielki Kack leżą w trzeciej linii dzielnic. Właściwie są sąsiadami po przeciwnej stronie ulicy przelotowej prowadzącej do czwartej, ostatniej linii dzielnic Gdyni.

Zobacz wszystkie 21 dzielnic Gdyni >

Zobacz kolejną dzielnicę Karwiny (8 z 21) >

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty o nieruchomościach Gdyni.