Witomino Gdynia
WITOMINO (GDYNIA)

Dzielnice Gdyni (wszystkie 21) / Witomino

Ten artykuł wymaga dokończenia.

WITOMINO – Liczba mieszkańców?

Dzielnicę Witomino zamieszkuje 17.000 osób.

WITOMINO – Nowe mieszkania?

2022: ul. Małokacka.

Nowe mieszkania w Gdyni 2022 >>

WITOMINO – Dzielnice podobne?

Zobacz wszystkie 21 dzielnic Gdyni >

Zobacz kolejną dzielnicę Działki Leśne (12 z 21) >

Fakty o dzielnicy Witomino

1. Witomino jest 1 z 21 dzielnic Gdyni.

Należy do grupy 11 dzielnic położonych na wzgórzach Gdyni. (Są jeszcze dzielnice w dolinie, te wzdłuż linii kolejki miejskiej SKM). Dodatkowo Witomino jest 1 z 3 dzielnic typu wyspowego. Oznacza to, że w praktyce nie ma za sąsiadów innych dzielnic. Pozostałe to: Dąbrowa i Chwarzno-Wiczlino.

3. Witomino i architektura.

Witomino kojarzy się z blokami, wieżowcami z okresu PRL. Jednak połowa jego zabudowy są to domy wolnostojące zlokalizowane w trzech dużych grupach.

Drodzy widzowie. Zgodzicie się ze mną, że urbanistyka całej dzielnicy jest wyśmienicie skorelowana? Duże z małymi. Do tego wszystko w grupach. Zero chaosu.

Plusy mieszkania w dzielnicy Witomino.

➕ Witomino jest otoczone gdyńskim lasem.

Witomino leży w samym sercu gdyńskiego lasu. Właściwie jako dzielnica graniczy, tylko z nim. Z tego powodu zaliczamy ją do tzw. dzielnic wyspowych.

Minusy mieszkania w dzielnicy Witomino.

▬ Witomino jest dzielnicą sypialnią.

Witomino należy zaliczyć do dzielnic sypialni Gdyni z powodu, że jest na wzgórzach Gdyni. W Gdyni jest 11 na 21 dzielnic sypialni, ale Witomino (oraz Karwiny „I”) są najlepiej skomunikowane z dzielnicą Śródmieście, czyli z centrum Gdyni.

Historia Witomina.

1989 – Po 1989 r. nowa architektura modernistyczna bardzo powoli zaczyna pojawiać się na Witominie jak udany wieżowiec Witawa z 2002 roku od dewelopera EKO LAN. Wieżowiec Witawa jest flagową nieruchomością dzielnicy Witomino.

W 2002 roku cena m2 na rynku pierwotnym w Witawa wynosiła 2020 zł. Obecnie w 2022 na rynku wtórnym wynosi 9000 zł.

1970 – W czasach PRL zaczęto na parcelach budować architekturę jednorodzinną, ale już ze skośnym dachem. Więc Witomino nie zmieści się w modernistycznym kanonie Gdyni. Za Gierka dołożono bloki i wieżowce. Ten sam los co Witomino podzieli wspomniana dzielnica Obłuże. Jednak jest w tym duży plus. Z wyższych pięter doskonale widać horyzont morza i wschód Słońca nad zatoką oraz korony otaczających dzielnicę drzew.

1933 – Witomino oraz Działki Leśne i Obłuże włączono w obszar Miasta Gdynia. Trzy wsie stają się kolejnymi dzielnicami Gdyni. Celem pozyskiwania nowych dzielnic był wielki przyrost napływowej ludności. W tym okresie planowano zabudowę podobną do dzielnicy Działki Leśne. Chodzi o modernistyczne wille. Wojna przerwała taki plan i większość domów na Witominie nie została zrealizowana przeciwnie do Działek Leśnych, gdzie modernizm stanowi 90%.

1926 – Gdynia jest miastem, ale Witomino nadal okoliczną wsią.

1253 – Pierwszy dokument wspomina wieś Vicomino. Spisany przez biskupa włocławskiego.

1100 – Pierwsi osadnicy wsi Witomino.

Przyszłość i moja opinia o Witominie.

Przyszłość dzielnicy Witomino widzę w bardzo dobrych kolorach. To znaczy, będzie jawić się jako biały punkt otoczony zielenią. Kiedy budowano wieżowiec Witawa, w tamtym okresie (2002) deweloperzy bali się jeszcze białej elewacji (stąd jest kremowa). Niewątpliwie i flagowa Witawa w następnym czasie otrzyma biel. Jej architektura przetrzyma próbę czasu i wejdzie w modernistyczny kanon. Dojdzie też kilka wysokich budynków mieszkalnych. Największą przemianę przejdzie ta część zabudowy jednorodzinnej ze skośnym dachem. Dosłownie na tych gruntach pojawi się zabudowa willowa i domy do 4-6 mieszkań w nowej architekturze z płaskim dachem i tarasami na nich. Chwilę trzeba jeszcze poczekać, ale będzie to z większą korzyścią dla Witomina, ponieważ architekci moderniści dopiero odradzają się po 50 latach przerwy. Chociaż Witomino zalicza się do dzielnic sypialni, to jednak jest najbardziej z nich pożądana. I każdego dnia będzie coraz bardziej. Pozostałe sypialnie na wzgórzach są bardzo odległe. Witomino jest jedyną sypialnią, która jest tak blisko centrum Gdyni. To jest duża przewaga. Jeśli nie przeszkadza ci, że dzielnica nie ma bezpośredniego dostępu do morza, polecam Witomino na zakup mieszkania. Warto poszukać tutaj czegoś z widokiem na morze.

WITOMINO – Film z miasta.

WITOMINO

Komentarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty o nieruchomościach Gdyni.