Zacisze Leśne Gdynia Karwiny
ZACISZE LEŚNE – Gdynia, dzielnica Karwiny, ul. Fleszarowej Muskat 4. Panorama (deweloper).

W tym poście:

Stawiam tezę.

Jesteś w Gdyni, a to jest najwyżej wzniesiony wieżowiec w naszym mieście. Wg mnie jego penthouse na 10-piętrze wznosi się na wysokości 150 m n.p.m. i jest najwyżej położonym mieszkaniem w Gdyni. Kto wie, czy nawet nad polskim morzem. Odkrywam apartamentowiec „Zacisze Leśne” na Karwinach.

Co myślę o lokalizacji?

Wieżowiec jest w dzielnicy Karwiny przy ul. Stanisławy Fleszarowej – Muskat 4. Karwiny należą do grupy dzielnic na tzw. wzgórzach Gdyni. Na mapie zaznaczyłem obszar na wzniesieniach – na biało.

Tu gdzie stoi wieżowiec jest 125 m n.p.m. Dla porównania najwyżej położony grunt w Gdyni to miejsce o nazwie Donas. Zalesione wzgórze o wysokości 205 m n.p.m. w dzielnicy Dąbrowa – za Karwinami. Zobaczmy, co widać z wieżowca.

Zawsze twierdzę: „Po co kupić mieszkanie w Gdyni bez widoku na morze”. Odległość do linii brzegowej to 4,5 km. W tym miejscu (na zdjęciu poniżej) jest widok na wschodzące Słońce nad zatoką. Poranna kawa z takiego tarasu smakuje lepiej. To działa na psychikę. Zobacz.

W takich przypadkach trudno wybrać: mieszkanie z widokiem na morze, czy na Gdyński Park Krajobrazowy. Co wolicie?

Tak naprawdę to po lewej jest dywan z drzew parku, a po prawej horyzont morza. Błagam! Kto tak mieszka? Prawdziwy dach Gdyni!

Co myślę o wieżowcach na wzgórzach Gdyni?

Chcę przez niego powiedzieć, że na wzgórzach Gdyni jest konieczne budować wieżowce. Nie ma sensu stawiać kolejne niskie bloczki z widokiem wyłącznie na sosny. To jest dobre w Sosnowcu. W Gdyni jest to nieodwracalna utrata naszego naturalnego bogactwa, jakim jest widok na morze z mieszkania oraz na podróż Słońca. Ten naturalny surowiec „widok na morze” jest najdroższym dobrem luksusowym w Polsce.

Jakie są ceny mieszkań?

Na rynku wtórnym. Mam wniosek. Ponieważ budynek jest tak zaciszny i mało o nim wiadomo cena nieruchomości w 2022 jest znacznie poniżej wartości. Kupuj natychmiast.

OfertaPiętroMetrażCena m2Cena
2022-043/451 m212.720 zł/m2650.000 zł
2020-029/1058 m29.140 zł/m2530.000 zł
Ceny nieruchomości są ofertowe. X/4 (niska). X/10 (wieża).

Jakie są ceny czynszy?

W 2022 za mieszkanie 50 m2 czynsz wynosił 300 zł/mc.

Co myślę o architekturze?

Jako moderniście z łatwością przychodzi mi dostrzeganie intencji wybitnych architektów, mianowicie nawiązania do modernizmu marynistycznego. Ktoś mnie zapytał: „W jakim kierunku idzie architektura marynistyczna?” Architektura każdych czasów jest odbiciem współczesnych statków”. Częściej zdarza się w miastach portowych niż śródlądowych. Trochę to śmieszne, ale lepsze niż twórczość własna i poprawianie doskonałego kanonu modernizmu. Zobaczcie, on ma mostek kapitański, wykusze jako skrzydła oraz ten niski blok jako część statku – dziób.

Statki mają pełno różnych wystających części. Ten blok też ma ich tak niespotykanie dużo. W Warszawie każdy wystający element malują na inny kolor. A jednak tutaj architekt trzymał się tej wizji liniowca. Tyle białego ile się da. Stop! Chwila! Biały wieżowiec (projekt) w 2012 roku? Przecież w tym czasie w Gdyni panowała pasteloza i pseudo-luksusowy beżowy na elewacjach od lokalnego dewelopera (dyktatora stylu) Invest Komfort. Widzicie jak IK jest w tyle. Teraz jeszcze bardziej widzę, że architekt Zacisza to modernista. To jest pierwszy biały wieżowiec w Gdyni i na pewno w Polsce. Dziś w 2022 biały to standard. Kiedy go pierwszy raz zobaczyłem, tak myślałem. Zachowała się moja notatka:

Jakby niedopracowany niczym szkic przeniesiony na budowę zamiast planu, ale mimo to jest piękny. Prawda? Ostatnie piętro jest nadzwyczaj udane. Architektowi zależało jak dla siebie. Chciał z niego widzieć morze, miasto i mieć słońce cały dzień. Bez wątpienia jego architekt jest wielkim modernistą, duchowym uczniem samego Le Corbusiera. Świadczy o tym każdy element bryły. Kiedyś go porównam z kanonem modernizmu i wykażę 10/10.

10 lat później /dekadę/. Mała próbka.

My, moderniści dobrze wiemy kto projektuje w Gdyni modernizm, a kto robi podrabiane efekciarskie szkatułki pod naiwnego dewelopera, które nie przetrwają jednej dekady. Myślę, że architekt Zacisza był tego świadomy, a nam oraz okolicznym może to uciec, więc napiszę o nim kilka zdań i o tym, że architekt był świadomy, co projektuje dla Gdyni. Wydobył to w 100% za małe pieniądze. Udowodnił myśl papieża modernizmu, że prawdziwy modernizm nie jest tylko dla bogatych z pierwszej czy drugiej linii brzegowej. Przecież to Karwiny i trzecia linia dzielnic od morza. (Jest jeszcze w Gdyni ostatnia czwarta linia pełna skośnego dachu).

Bryła niższa ma na dachu jeszcze piąte piętro a na nim wspólny taras. Jest na wysokości koron otaczającego go leśnego drzewostanu. Super pomysł z tym tarasem.

Od tyłu robią na mnie wielkie wrażenie owe wykuszowe tarasy balkonowe. Silnie nawiązują do obłości tak lubianej przez międzywojennych gdyńskich modernistycznych architektów. Więcej, duże okna trój-skrzydłowe dopełniają tej przedwojennej formy. Sami zobaczcie.

Powyżej 5-piętra (z lewej widać tarasy) to już masz widok na korony drzew i na horyzont morza. Ostatnie 10-piętro ma największy balkon i z przodu i z tyłu. Genialne docenienie tego co najważniejsze!

Co myślę o częściach wspólnych?

Tu również nie zabrakło modernizmu i nawiązań do modernizmu. Skromnie, ale jak trzeba, te detale są godne. Nie ma kiczu.

Czy jest garaż podziemny?

Tak. Wjazd do hali garażowej jest schowany za budynkiem.

Jeśli chodzi o części wspólne, to zabrakło mi tylko jednego, ale bardzo istotnej części. Dużego tarasu widokowego na wierzy. Część wspólna dla mieszkańców 82 mieszkań. Przyjmuje się minimalny współczynnik zamieszkania budynku 1,8 czyli 82×2 to 164 osoby by skorzystały, a tak skorzystała reklama strony dewelopera PANORAMA.pl. Coś okropnego!

Ciekawostki.

35-piętrowy apartamentowiec Sea Towers w dzielnicy Śródmieście (a ta należy do grupy dzielnic w dolinie Gdyni) stoi dosłownie na wodzie. Prawdziwe 0 m n.p.m. i do dachu ma 125 metrów. To tyle gdzie zaczyna się grunt pod wieżowiec Zacisze Leśne. Należy dodać 11 kondygnacji, czyli ok. 30 metrów. Dach Zacisza jest 150 metrów nad poziomem morza.

Polecam czy odradzam zakup nieruchomości?

No i co? Pozostaje oblatać go dronem, zrobić wizytę oraz wykazać, że nieruchomość to perła światowego modernizmu wg wzorca papieża modernizmu samego Le Corbusiera. A IGNORANCI z miasta oceniające nowe inwestycje, chodzi o nagrody „Czas Gdyni” jak zwykle zawiedli. Oni zazwyczaj wybierają te średnie lub efekciarskie, których architektura nie może przetrwać „czasu” nawet pięć lat. Tylko wiedza daje radość z kupna nieruchomości i ponadprzeciętny wzrost ceny w każdym czasie. Odradzam „przypadkowe” zakupy w emocjach. Polecam Zacisze Leśne na zakup mieszkania i gratuluję tym co już mieszkają! Polecam jak dla siebie. Jestem Michał Gdyński autor bloga o nieruchomościach Gdyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty o nieruchomościach Gdyni.

OSIEDLE SOLANO. Gdynia, dzielnica Mały Kack, ul. Strzelców. Warszawski deweloper Spravia debiutuje w Gdyni 👍Polecam zakup mieszkania ponieważ będzie widok na morze.

Ktoś mnie zapytał: Jaka jest różnica między apartamentem a mieszkaniem? W Gdyni jest to oczywiste. Apartament ma widok na morze.